Albánia - kupa

Links
FSHF Wikipedia (hu)

Az albán labdarúgókupa vagy albán kupa (hivatalos nevén Kupa e Shqipërisë) a legrangosabb nemzeti labdarúgókupa Albániában, amelyet először 1939-ben rendeztek meg "Kupa e Mbretit" (magyarul:"Király-kupa") néven. Egy évvel később nem rendezték meg a II. világháború kitörése miatt, majd csak 1948-ban indult a következő sorozat "Kupa e Republikes" ("Köztársasági-kupa") elnevezéssel. A jelenleg is használatos nevet 1991. óta viseli. A legsikeresebb klub a KF Tirana amely eddig 16 alkalommal hódították el a trófeát.

Az albán kupa az ország második legrangosabb labdarúgó versenykiírása, az albán bajnokság után. A kupa győztese jogán Albánia csapatot indíthat az Európa-liga első selejtezőkörében.

**Albán Kupája**

Az Albán Kupa (albánul: Kupa e Shqipërisë) Albánia legrangosabb labdarúgó-kupaversenye. 1939-ben alapították, és az Albán Labdarúgó-szövetség (FSHF) szervezi. A kupa győztese automatikusan kvalifikálja magát az UEFA Európa Konferencia Liga első selejtező körébe.

A verseny formátuma az évek során változott, de általában egyenes kieséses rendszerben zajlik, ahol a csapatok egy mérkőzésen játszanak egymás ellen. A döntőt hagyományosan a tiranai Air Albania Stadionban rendezik.

Az Albán Kupa legsikeresebb csapata a Tirana, amely 16 győzelemmel büszkélkedhet. Más sikeres csapatok közé tartozik a Partizani Tirana (6 győzelem), a Flamurtari Vlorë (4 győzelem) és a Vllaznia Shkodër (3 győzelem).

Az Albán Kupa jelentős szerepet játszik az albán labdarúgásban, mivel lehetőséget biztosít a kisebb kluboknak, hogy kiemelkedjenek és megméRETTessenek az ország legjobb csapataival. A kupa győzelme továbbá jelentős pénzügyi jutalommal és Európa-szintű részvételi lehetőséggel jár.